Kb. 50 ezer ft-ot fektettem be ebbe.
Mutatok egy táblázatot:
Nem vettem figyelembe a villanyáram árának emelkedését, és azt sem, hogy 1000 óra után új izzót, 2000 óra után új halogént kell venni. Ezek nem nagy tételek, de valamicskét még javítanak a mérlegen.
A fenti táblázatból jól látható, hogy a LED-es lámpákkal a 3. év után jobban járunk, mint a hagyományos izzókkal, bár a kompakt fénycsövek 10 év után is gazdaságosabbak, mint a ledek. (Ugyanerre a következtetésre jutott ennek a cikknek a szerzője is.)
- Itt is van egy energiakalkulátor.
A LED-eknél a kezdeti beruházás nagyon tud fájni, de ha ajándékba kapod őket, vagy a cég állja a cechet, akkor ki ne hagyd!
Egyébként, nem is olyan rossz ötlet LED-es lámpákat adni Karácsony előtt a szeretett személyeknek. Főleg a kispénzű nyugdíjas nagyszülőknek ajánlott ilyent vinni, felér egy mini életjáradékkal.
Az ökölszabály az, hogy egy 100 w-os izzót 22-24 W-os (kompakt) fénycsővel vagy CDM-mel, vagy 12-14 W-os LED-es lámpával lehet kiváltani.
A mikroprojektorokban is egyébként LED-ek vannak, de jó drágák, 75k-tól felfelé.
Ami ritka, még nekem sincs, a LED-es fénycsövek. 8-30 ezer ft áron már kaphatók, és sokkal izgalmasabbnak tűnnek, mint a szpot-, körte- vagy gyertyalámpák.
Én a kis teljesítményű LED-ek vásárlását lakótérbe nem ajánlom. Ha az ember látni is akar valamit, minimum 7 W-os LED-et kell venni.
(Pl. ez a 7 W-os LED 7370 ft, de ez a minimum.)
A hatékonyság csúcsa az, ha a LED-ek olyan akkumulátorról mennek, amelyet napelem tölt fel.
A kedvenc körteformájú ledem a GeoBulb®, amely magán viseli egy tehetséges formatervező kéznyomát. A megadott linken a különböző fehér fények közötti különbség is látható.
A ledekből is vannak távirányítóval fel/le kapcsolhatók, fény-, illetve mozgásérzékelővel felszereltek, dimmelhetők, színváltók, csíramentesítők (ezek ibolyántúli fényt bocsátanak ki, és fertőtlenítésre használják őket), vízállók (akváriumba), növények növekedését serkentők, hangérzékelők stb.
A fenti körte alakú LED kb. 5 ezer ft-ba került 2009. decemberben a Praktikerben. Azóta olcsóbb lett. 3 W-ot fogyaszt, és egy normál 25 W-os izzónak felel meg. Belül a LED-es fényforrásokat egy háromszög alakú hasábra rögzítették, ami szerintem nem egy jó megoldás. Sokkal jobban néz ki a kukoricacső alakú elrendezés (a ledek egy hengerpalástra vannak felfűzve). Az ilyen konfigurációkkal 270°-os világítási szöget lehet elérni. A foglalat a megszokott E27-es, de kaphatók E14-es (gyertya) foglalatúak is. Előnyük, hogy nem igényelnek különleges lámpatestet; az ember hazaviszi, és máris be lehet csavarni őket a szokványos háztartási foglalatokba.
Jó hírek
2009. január 29-én a brit Daily Mail on-line kiadása arról tudósított, hogy Colin Humphreys, a Cambridge-i Egyetem professzora olyan LED-es fényforrásokat fejleszt, amelyeknek darabja 2 font (kb. 600 ft) és élettartama 60 év lesz. Kereskedelmi forgalomba 2011 elején kerülnének. Majd meglátjuk, csak nehogy úgy járjunk, mint Michael Bowers (a Vanderbilt Egyetem hallgatója volt) kvantumpontos csodaledjével, amelyből 2005. óta sem lett semmi kézzelfogható.Az OLED-ek (szerves LED-ek) terén is volt némi mozgolódás az OSRAM és a BASF környékén 2008-ban, de még nem lett belőle otthoni világításra használható kereskedelmi termék.
Nem szeretném elhallgatni ebben a posztban sem, hogy vannak azért a ledeken kívül is más, az izzóknál gazdaságosabb világítási technológiák, amelyek ráadásul szép színspektrumot adnak:
Az elektródamentes indukciós fluoreszcens lámpák Nikola Tesla megvalósult álmát jelentik. Hosszabb az élettartamuk, mint a kompakt fénycsöveknek. Belső előtéttel átlagban 15.000 óráig bírják, de külső előtéttel 100.000 árát is működnek. Persze, az áruk sem olcsó: 9 ezer ft körül van a belső előtéttel szerelteknek. Fontos hátrányuk, hogy a kibocsátott fényáram a kezdeti értékről az üzemidő feléig fokozatosan a felére csökken, majd utána majdnem állandó marad. előnyük, hogy 250 kHz-en vagy 2,5 MHz-en működnek, tehát nem villognak. Ezeknek egy változata a nagyhatékonyságú plazmalámpák (a HEP-ek).
A hidegkatódos fluoreszcens lámpák (angolul: cold cathode fluorescent lamps; rövidítve: CCFL) alkalmazása a világításban szintén nagy lehetőségeket rejt. Ezeket jelenleg főleg szkennerekben, LCD képernyőknél használják, de sok modder is ilyen fényforrásokkal teszi feltűnővé a számítógépét.
Nagy fényhasznosítású, új fejlesztésű háromsávos fénycsövek: egy 16 W-os fénycső kivált egy 100 w-os izzót. Élettartamuk elérheti a 20.000 órát, és 6-700 ft körüli áron kaphatók, de van belőlük olyan, amely 32.000 órát bírja, és az is csak 1000 ft! Ezeknél is jobbak az ötsávos fénycsövek, mert teljes spektrumú, kiváló színvisszaadású nappali fényt kibocsátó fényforrások, a napfényhez hasonló spektrumot nyújtanak. 2000 ft körüli áruk van, és ami a legfontosabb, nem fáj tőlük a fejed. (Kiegészítés: persze, hiába jó a fénycső, ha rossz minőségű az előtét. Tehát, erre is figyelni kell.)
A fenti LED-es szpotlámpa kb. 5 W-os, tehát egy LED kb. 1,5 W-os, ami nagy teljesítménynek számít. A fényereje kb. 40 W-os normál izzónak felel. Amikor én vásároltam a Praktikerben (2009. decemberben) 8000 ft körül volt az ára.
A nagyintenzitású kisülőlámpákról is fogok valamikor írni, mert az utóbbi időben elég mostohán bánunk velük. Pedig azt írja róluk a Tungsram honlapja, hogy:
- Nagy fényhasznosításúak és energiatakarékosak
- Nagy fényáramot adnak
- Nagy fényáram-állandóság az egész élettartam alatt
- A leghosszabb élettartam a fényforrások között
- Sokféle színhőmérséklet.
Külső hivatkozások
- Prohardver.hu. Ebből a fórumból tudtam meg, hogy létezik ipari wolframszálas izzó is, amelynek élettartama 14.000 óra. Az ára 3 dollár, tehát kb. 555 ft. A gyártó 18 hónap folyamatos világítást, vagy legfeljebb 6 éves átlagos háztartási használatot ígér. Hogy mik vannak...
- Hobbielektronika.hu
- SG.hu fórumok: Luxeon - a LED-világítás forradalma (2003), LED kontra villanykörte (2003), LED kérdések (2005), Luxeon III ledek akár 190 lumen fényárammal (2005), LED-esre cserélik freiburgi közlekedési lámpákat (2005), LED feszültség, Tesztelik a LED-es közvilágítást, LED-es közvilágítás Miskolcon, 1000 lumenes LED-et fejlesztett ki az Osram (2007), LED-ekkel a klímaváltozás ellen (2007), A LED-re épít a Philips (2008), Szuperfényes LED-et készített az Osram (2009)...
- Ez a videó elmagyarázza, hogyan kell otthon ledlámpát bütykölni.
- Itt Peti meséli el LED-es projektjét.
- SymbianOS-tól rendelni is lehet kézműipari termékeket.
- Ha valaki nagy tételben akar Kínából rendelni, azt is megteheti. Távirányítós körte alakú RGB LED (színét lehet változtatni) 25 db-os csomagban 30 dollár (5600 ft), de erre még vámot, áfát, illetéket stb. kell fizetni. A 6 W-os (E27-es) kukoricaled - ha tizet rendelsz - 21 dollárba (3900 ft) kerül darabja, plusz az áfa stb.
- Itt SMD ledekkel felszerelt, házi készítésű lámpákat lehet rendelni olcsón.
- Magyarországon is egyre több világítástechnikai és más áruház van, amely LED-es lámpákat forgalmaz. Néha a gyártók (mint például a Landlite, vagy az Osram, de az utóbbiaknak nem mehet valami jól az üzlet, mert nem volt pénzük magyarra fordítani a honlapot) maguk is működtetnek webáruházat. Érdekes vagy inkább sajnálatos módon nálunk még a kisteljesítményű, egyszerűbb ledek kaphatók csak, úgy látszik, hogy a gyártók és nagykereskedők itt próbálják még eladni a kifutott termékeiket. Nagyteljesítményű, különböző extra funkciókat nyújtó vagy éppenséggel fénycső típusú LED nagyon kevés van, az is csak jó drágán. A LED-ek gyártói között a Tungsramot ne keresd: az amerikai tulajdonos, a General Electric nem tartotta érdemesnek idehozni a LED-es technológiát, gondolta jó nekünk a régi jó izzókörte, esetleg a halogén vagy a kompakt fénycső. Minek a magyarnak LED? (A leépítések ebből valahogy logikusan következnek...) Ettől függetlenül érdemes felkeresni a Tungsram Márkaboltot Budapesten a VII. kerületi Király u. 43-45-ben, de több márkakereskedés is van, pl.: 1037 Budapest, Bécsi út 67.)
- Ez egy hongkongi kereskedés, amely ingyenesen szállít bárhová a világon.
- Végül, egy kis LED-dús csemege, megszállottaknak. (A belinkelt honlapon az ausztrál Peter (TDU) - aki a fizika szak 1. évéig jutott, majd kirúgták - sok más őrültsége is megnézhető.)
- Ez a rossz hír a kompakt fénycsövekról szól.